Regeneracja tylnej belki w samochodach Peugeot i Citroen, tylna belka Peugeot 206 oraz tylna belka.

Tysiące naprawianych belek MIESIĘCZNIE! Zadzwoń

Strona główna || regeneracja tylnej belki Tylna belka - szczegóły techniczne Uszkodzenia w tylnych belkach

Uszkodzenia w tylnych belkach

Generalnie drążki skrętne są elementem trwałym, zachowują swoje pierwotne właściwości nawet w wiekowych egzemplarzach pojazdów, a widoczne przysiadacie auta jest najczęściej objawem zużywania się ułożyskowania tylnej belki (nie pracuje prawidłowo zawieszenie, zaciera się).

Oczywiście mowa jest o oryginalnych drążkach skrętnych zamontowanych przez producenta czyli koncern PSA. Na rynku pojawiły się kompletne tylne belki zamienniki, również drążki skrętne zamienniki, niestety ich trwałość jeżeli chodzi o parametry sprężystości pozostawia wiele do życzenia, i taki nowy zamiennik w ogóle nie dorównuje na wet używanemu kilkuletniemu, ale oryginalnemu drążkowi skrętnemu.

Niemniej jednak drążki skrętne ulegają uszkodzeniom, są to dwa typy uszkodzeń:
1. Pęknięcia drążków skrętnych sprężynujących, objawem jest zapadnięcie się tyłu auta całkowite lub na jedną stronę.
Przyczyną pękania drążków skrętnych w 99% jest korozja powodująca zmniejszanie się średnicy drążka, aż do momentu w którym staje się on na tyle cienki, że po prostu pęka.
Korozja drążków skrętnych występuje w miejscach gdzie jakiś odcinek drążka skrętnego wchodzi w małą przestrzeń gdzie zbiera się piasek, błoto sól i wilgoć.

  Newralgiczne z tego punktu widzenia są głównie dwa miejsca:
 • drążek skrętny lewego wahacza Peugeot Partner 405, Citroen Berlingo Xsara Picasso (wchodzi w kilkucentymetrową tulejkę w lewym wahaczu) Efektem jest pękanie w tym miejscu drążków w tych modelach aut, auto opada na lewą stronę.
 • drążki skrętne dłuższe tylnych belek czterodrążkowych Renault wchodzą w tuleje metalowo-gumowe belki i tam również dopada je korozja i pękają np. Renault Megane, Megane Classic, Laguna, Kangoo (choć o Kangoo szerzej w dalszej części)

2. Drugi typ uszkodzeń to ścięte (obślizgnięte) wielokliny drążków skrętnych stabilizujących i ich gniazd.
Najczęstszym przypadkiem jest tu drążek stabilizatora w belkach Partner Berlingo Picasso 405. Gniazdo tego drążka w wahaczu skręcane jest śrubą i na skutek niedokręcenia jej (zbyt słabą siłą, najczęściej przy niefachowych naprawach)) następuje ścięcie wieloklinu i wyrobienie praktycznie na gładko. Wymienić trzeba wówczas i drążek i wahacz.

Drążki stabilizatora również czasem pękają, ale to jest wynik długotrwałej eksploatacji tylnej belki z uszkodzonym ułożyskowaniem, gdzie koła są mocno pochylone i na drążek działa stała siła zginająca na skutek ukosowania wahacza.

Innym uszkodzeniem powiązanym z drążkami skrętnymi, a ściślej stabilizatorem są uszkodzenia elementów mocujących stabilizator do wahacza tzw. płetw stabilizatora (blachy w kształcie łezki, z przymocowaną tulejką z wewnętrznym wieloklinem gdzie osadza się drążek)

Te elementy mogą mieć ścięte wielokliny, mogą być bardzo mocno skorodowane, mogą mieć wybite otwory śrubki mocującej do wahacza.

Typowym i występującym w 90% tylnych belek Peugeot 206 jest uszkodzenie wahacza w miejscu gdzie płetwa stabilizatora jest w nim osadzona, wówczas wahacz wymaga regeneracji podobnej do regeneracji gniazd łożysk.

Często również zdarza się, ze śrubka mocująca płetwę stabilizatora zetnie się, lub wykręci na skutek powstałych luzów, ewentualnie przyczyną może być podmiana tejże śrubki przez niedoświadczonego mechanika i zamontowanie innej , która nie jest odpowiednio twarda (powinna być klasy 10.9). Podobne śrubki, ale niższej klasy twardości, są użyte w innych miejscach przy montażu elementów osprzętu belki np. mocowań przewodów hamulcowych, mechanik nie mając świadomości jak istotną rolę pełni ten drobny z pozoru element zamienia te śrubki i montuje w miejsce twardej inną miękką, przy jeździe po nierównościach na stabilizator dział znaczna siła i miękka śrubka ścina się. Wszystkie te uszkodzenia muszą zostać bezwzględnie zlikwidowane podczas naprawy tylnej belki, ma to kolosalny wpływ na trwałość naprawy. Niefachowa naprawa tych pozornie błahych uszkodzeń skutkuje szybkim rozszczelnieniem belki lub pojawieniem się stuków.

Osobnym tematem wymagającym omówienia jest uszkodzenie – pękniecie drążków skrętnych krótszych Renault Kangoo.

Renault w tym modelu do 2003-2004 roku zastosowało w belce czterodrążkowej dwa drążki skrętne lewy i prawy w formie rurki (puste w środku). Skutkiem tego jest nagminne pękanie tych drążków skrętnych. Auto gwałtownie przechyla się na jedną ze stron.

Nowe drążki skrętne montowane obecnie jako części zamienne są pełne i maja przekrój pręta. Optymalnym rozwiązaniem jest wymiana od razu obu drążków skrętnych na nowe, pełne ale można wymieniać pojedynczo.
Pęknięcie drążka skrętnego jest czasem bardzo kłopotliwe do samego zdiagnozowania dla warsztatu, często słyszymy od klientów, że złamała, skrzywiła, skręciła się tylna belka, ścięły się wielokliny, pękło jarzmo łączące drążki itp., a co dopiero fachowa naprawa (wymiana drążka lub drążków) z odpowiednią regulacją wysokości.

Nie mogąc sobie z tym poradzić klienci kupują używane tylne belki, w większości których również zamontowane są puste w środku drążki skrętne i trwałość tego rodzaju naprawy jest wątpliwa, nie mówiąc już o tym, że belka może być krzywa.

Nasze tylne belki

Najpopularniejsze regenerowane tylne belki na wymianę:
- tylna belka Peugeot 206
- tylna belka Citroen Xsara
- tylna belka Peugeot 306
- tylna belka Citroen Berlingo
- tylna belka Peugeot Partner
- tylna belka Renault Kangoo

Dojazd

Znaleziono nas na hasła:

 • renault scenic tylne kolo opada
 • auto krzywo stoi megane ii
 • w megane kolo stoi krzywo
 • tylna belka scenic objawy
 • belka renault scenic stabizizator
 • kangoo przechylone na lewą
 • kangoo krzywo stoji
 • korozja tylnej belki
 • scenic 2 - tylna belka objawy
 • opadl tyl scenic
 • reno megane 2 ma z tylu drążki stabilizatora
 • tylnia belka dr?żek przegnita skutki renault scenic 1
 • Regeneracja tylnej belki renault megane 1999 rok
 • renault megane kombi tylna belka 1999
 • co ulega uszkodzeniu w tylnej belce
 • renault scenic 1 tył samochodu przechylony na lewą stronę
 • tuleja stabilizatora megane objawy
 • megane1belka bydgoszcz
 • najczestsze uszkodzenia tylnej belki citroen berlingo
 • renault clio 2003 belka skrętna